Oca
2
2012

Mısır’ın En Lezzetli 10 Yemeği

Mısır sadece kültürü, tarihi ve mitolojisiyle ünlü değildir. Ayrıca muhteşem bir mutfağa sahiptir. Asırlar boyunca birçok kültür bu topraklardan geçmiş ve burada lezzetlerinden izler bırakmıştır. İşte size en leziz 10 mısır yemeği…

10
Kushari
İçinde hamur, domates sosu, mercimek, nohut, soğan, pirinç ve sarımsak bulunan bu yemek karbonhidratça zengin ve 100 yılı aşkın bir tarihe sahip yöresel bir lezzettir. Yemeğin orijini İngiltere’ye dayanmaktadır ve 19. yüzyılda İngiliz ordusu tarafından bu topraklara getirilmiştir. Hamur İtalya’dan, domates sosu Latin Amerika’dan ve pirinç de Asya’dan bu topraklara gelip tek bir tabakta buluşmuştur.
9
Ful Medames
Fasülye, yağ, sarımsak ve limon suyundan oluşan bu lezzet Mısır’da oldukça yaygındır. Medames kelime anlamı itibariyle “gömülü” anlmına gelmektedir. Yemeğin pişirildiği kap, kum içine ya da kömür içine gömülerek pişirilmektedir. Ful Medames haşlanmış yumurta, tahin, tereyağı, domates sosu ve pastırma ile de servis edilebilir.
8
Fatta
Pirinç, kızarmış ekmek, et suyu, sirke ve sarımsak ile hazırlanan bu yemek genelde özel günlerde pişirilmektedir. Hristiyan veya islami bayramlarda, bir kadın ilk çocuğunu doğurduğunda bu yemek pişirilir.
7
Mulukhiya
Mulukhiya hint keneviri yapraklarından, sarımsaktan, kişnişten, pirinçten ve kuzeydoğu Afrika’da yetişen corchorus bitkisinden yapılmaktadır. İsteğe göre tavuk, tavşan, dana veya balık eti de eklenebilir.
6
Feseekh
Sadece Sham-El-Nessim festivali sırasında pişirilen bu yemek; fermante edilmiş, tuzlanmış ve kurutulmuş kefal balığından yapılmaktadır. Fasakhani adı verilen özel aşçılar tarafından hazırlanan yemek güneşte kurutulmaktadır ve ardından bolca limon dilimiyle süslenip servis edilmektedir.
…Reklam arası…5
Taro / Colcasia Çorbası
Güneydoğu Asya’ya özgü bir bitki olan taro; limon suyu, sarımsak ve kişniş ile beraber kaynatılır ve gözlemeyle beraber servis edilir.
4
Helva
Susam ezmesinden yapılan bu tatlı, Ortadoğu’da yöresel bir lezzettir. Mısır’da hem kahvaltıda hem de akşam yemeğinde sıkça tüketilmektedir. Ayrıca içinde helva, bal ve krema bulunan Sakalans isimli yemek de oldukça yaygındır.
3
Dukkah
Genelde gözleme, domates ve salatalıkla beraber yenen dukkah’ın içinde birçok sebze, fındık, kimyon, susam, kişniş, tuz ve nane bulunmaktadır. Belli başlı bir tarifi yoktur. O yüzden her aile kendi isteğine göre sebzelerle yapmaktadır.
2
Künefe
Künefe, kadayıf ve peynirden yapılan ve fındık kırığıyla servis edilen bir tatlıdır. Künefenin orijini hakkında fikir ayrılıkları vardır. Türkiye, Doğu Akdeniz Ülkeleri ve Mısır’da oldukça eski bir tarihe sahiptir.
1
Gibna Domiati
Mısır’ın kuzeyindeki Damietta şehrine özgü bir beyaz peynir olan gibna domiati, buffalo ve inek sütünün karışımından yapılmaktadır. Mısır’da en fazla tüketilen peynir olan gibna domiati, 1-3 yıl arası büyük tenekelerde bekletilmektedir. Bu peynire çok fazla değer verilmektedir. Hatta Mısır’da kilerinde çok fazla ve çok uzun zamandır gibna domiati bulunduran ailelerin itibarı artmaktadır.
 
 
 

Mısır’ın En Lezzetli 10 Yemeği için 8 yorum var

Sen de fikrini söyle!

  1. Helva ve Künefe harici hiçbirini yemedim.

  2. lezzet bu değil işte :(

  3. künefenin kralı diyarbakırda :D

  4. ÇOK güzel ben bu siteye bu konularda hep girerim.

  5. yedınmıkı bılıyorsn defne

  6. kushari en güzelleri :)

  7. dünyadaki en güzel mutfak Türk mutfağıdır

  8. Ben Çin ve Japon mutfaklarını çok lezzetli buluyorum ama Türk yemeklerinin ayrı bir tadı var.