Tem
21
2010

En İyi 20 Mafya Filmi

Kadife koltuklar, ağızlarından eksilmeyen purolar, karanlık yerlerde verilen korkunç kararlar ve herşeyin üstünde gelen erkeklik onuru… Şiddet her yerde kol gezer ama buna rağmen operaya gidecek zamanı bulurlar. Küfür ve sevginin elele gittiği,  mükellef sofralar da cabası… Ve en önemlisi de kara para… Listemizde mutlaka izlenmesi gereken en iyi 20 mafya filmini bulabilirsiniz.

20
Road To Perdition (Azap Yolu) -2002
Michael Sullivan tetikçilik yaparak hayatını kazanıyordur. Bir baba figürü gibi gördüğü John Rooney için çalışan Sullivan’ın en büyük düşmanı ise bu yakınlığı kıskanan Rooney’in oğludur.  Sullivan kendi oğlunun da olaya karıştığı bir açmazın içine düşer. Jude Law onu öldürmek için tutulan tetikçidir. Ama Sullivan neolursa olsun kendi oğlunu korumak zorundadır.

Not: Tom Hanks’in müzik eşliğinde 7 kişiyi katlettiği sahne filmde oldukça önemli bir sahnedir.

19
Donnie Brasco(Köstebek)-1997
Bir Alpacino filmi. Filmin konusu da gerçek bir hikayeden alınma. 1978 yılında geçen filmde , bir FBI ajanı olan Joe Pistone 6 yıl boyunca mücevher hırsızı Donnie Brasco olarak hayatını sürdürmektedir. Piston zamanla oynadığı role kendi de inanıp zamanı geldiğinde arkadaş olduğu mafya babalarını nasıl ele vereceğini hatta öldürebileceğini düşünüp ecel terleri döküyordur.

Not: Filmde Lefty ile Donnie’nin arabadaki konuşma sahnesi mükemmeldir.

18
Miller’s Crossing(Miller Kavşağı)-1990
1930′larda, çete savaşlarının ve mafyanın en tepede olduğu dönemlerde geçen Miller’s Crossing, şehrin en önemli gangsteri olan Leo ve onun sağ kolu Tom’un çevresinde şekillenen olayları anlatır.

Not: Dane: leo nerede?
Adam: sana soylersem beni oldurmeyecegini nasil bileyim?
Dane: eger soylersen ve seni oldurursem ve yalan soylemis isen, seni olduremem. leo nerede?
Adam: cetesiyle yarin whickey nick’de bulusacak.
Dane: sana inaniyorum.

17
The Untouchables(Dokunulmazlar)-1987
Suç oranının arttığı ve polis teşkilatının günden güne kötüye gittiği bir dönemde Eliot Ness  Chicago’ya atanmış federal bir ajandır. Ness’e verilen görev mafya elebaşı Al Capone’u etkisiz hale getirmektir. Fakat Capone’un şehirdeki gücü o kadar yüksektir ki başlangıçta kimse Ness’in başarılı olabileceğini düşünmez. Film’de Kevin Costner, Sean Connery,Robert De Niro gibi bir çok ünlü isim yer alıyor.

Not: Klasikleşmiş bir bebek arabası sahnesi vardır

16
The Departed(Köstebek)-2006
İrlandalı mafya lideri Costello kendi adamlarından bazılarını polis teşkilatına sokarak iyi yerlere gelmelerini ve ona bilgi sızdırmalarını sağlamıştır. Ancak polis teşkilatının da güvendikleri 1 adamı Costello’nun en önemli adamlarından bir tanesi olmuştur.

Not: Leonardo Di Caprio’nun bebek yüzünden sıyrıldığı film olarak kayıtlara geçer.

…Reklam arası…15
Lock, Stock and Two Smoking Barrels(Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana)-1998
Eddy, Tom, Soap ve Bacon bir sürü kanunsuz iş yaparak büyük bir poker oyununa girecek kadar parayı toplamışlardır. Eddy her ne kadar çok iyi bir poker oyuncusu olsa da bu oyunu düzenleyen Harry oyunda bir hile yapar ve Eddy tüm mal varlığını bu oyunda kaybeder. Parayı getirmesi için sadece 1 hafta müddet verilince bu dörtlü tek çıkar yolu pis işler çeviren bir çeteyi dolandırmakta bulur.

Not: Türkçeye ne manada çeviri yapıldığı anlaşılamayan film.

14
Mean Streets(Arka Sokaklar)-1973
Film Newyork’un küçük italyasında geçer. Charlie, Tony, Michael ve Johhny Boy bir grup arkadaştırlar. Charlie amcasının yanında çalışmakta ve onun yerine haraç kesmektedir. Johhny Boy bunların arasındaki en dengesiz karekterdir. Burada Charlie’nin sevdikleri insanlar ve güç arzusu arasında yapacağı seçimler konu alınıyor.

Not:1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

13
Casino-1995
Film Frank Lefty Rosenthal’ın gerçek yaşam öyküsünü konu alıyor. Ace Rothstein, 1970′lerin Las Vegas’ında bir kumarhane işletmecisidir. Ace’in amacı gelirini belli bir seviyede tutmak, patronlarla başını belaya sokmamak ve kumarhanesinin güvenilir ve sevilen bir yer olarak kalmasını sağlamaktır. Fakat en yakın arkadaşı Nicky işletmeye adımını attığı ilk günden itibaren tüm kumar piyasasını eline geçirmeyi ve Vegas’ın kralı olmayı hayal etmektedir. Böylece aralarındaki gerginlikler artacaktır.
12
Snatch(Kapışma)-2000
Bir Guy Ritchie filmi. Bir Türk (Jason Statham) yasadışı bir boks müsabakası düzenler. Boksörlerden biri için bahse giren Bricktop (Alan Ford), bu boksörün Demir Yumruk Mickey (Brad Pitt) ile yaptığı bir kavga sırasında ölmesini şüphe ile karşılar. Bütün bunlar olurken, bir yanda da bir mücevher kaçakçılığı operasyonu sürmektedir.

Not: Soundtrack’i de filmi kadar şiddetle tavsiye edilir.

- bu silahın karsılığında ne istiyorsun?
- hiçbirsey…
- tamam… peki bunun karsılığında ne istiyorsun.
- benim icin bir iyilik yapmanı.

11
Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri)-1992
Tarantino’nun hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği Rezervuar Köpekleri renk isimlerini kod isim olarak kullanan ekibin adı. Bir elmas mağazasını soymak için Joe Cabot (Lawrence Tierney) oğlunun da aralarında bulunduğu bir ekip hazırlar. Soygun her ince ayrıntısına kadar hesaplanır. Ancak işler beklenildiği gibi gitmez. Ekibin içinde bir polis olduğu anlaşılır. Kim kime ateş edeceğini, kim kimle hesaplaşacağını şaşırmış durumdadır.

Not: Filmdeki kulak kesme sahnesi sinema tarihinin en vahŞi sahneleri arasindaki yerini almistir.

10
White Heat -1949
1949 yapımı, yönetmenliğini Roul Walsh’ın yaptığı film noir ve dram türündedir. Roul Walsh’un en bilinen filmlerindendir. Nevrotik bir anne, takıntılı gangster James Cagney. James annesinin ölüm haberini hapishane’de alır.
9
Carlito’s Way (Carlito’nun Yolu)-1993
Uyuşturucu kaçakçılığından dolayı hapise girmiş olan Porto Riko’lu eski mahkum Carlito Brigante yani Al Pacino hapisten çıktıktan sonra hem eski sevgilisiyle barışmanın hem de temiz bir hayat kurmanın hayali içerisindeydi. Ancak eski bağlılıklar, düzenin kuralları onun peşini bir türlü bırakmıyordu.

Not: Mafya filmlerinin en önemlilerinden sayılan Carlito’nun Yolu,Brian De Palma’nın imzasını taşıyan muhteşem bir filmdir.

8
Scarface(Yaralı Yüz) -1983
scarface
Hırs, para ve öfke’nin bir adamın hayatını nasıl mahvettiğinin öyküsüdür bu film. Çok istediği gücü ve parayı kazanırken , hayatındaki en önemli insanları da bir bir kaybetmektedir.

Not: Kendisine bir iki parça kıyafet alabilecek paradan başka parası yokken mutlu olmaktan bahseden dostuna- Manny Ribera’ya (Steven Bauer) söylediği cümle her şeyi anlatmaya yetecek türden: “Sen mutlu ol! Ben her şeyi istiyorum.” “Dünyayı dostum; ve içindeki her şeyi!”

7
Once Upon A Time In America (Bir zamanlar Amerika’da)-1984
Birlikte büyüyen bir grup yahudi arkadaşın mafya dünyasına girmeleriyle değişen hayatları konu alınıyor.

Not: Unutulmaz müzikleri ve Robert de Niro’lu kadrosuyla klasikler arasında yerini alan film.

6
Du Rififi Chez les Hommes Jules Dassin (Rififi)-1955
du rififi chez les hommes
Hapisten yeni çıkan fransız Rififi , yeni bir soygunun peşindedir. Bir mücevher dükkanı soyulacaktır. Bir ekip kurulur. Filmin en önemli özelliği çok acımasız bir baş karektere sahip olmasıdır. Bu film diğer bir çok gangster filmlerinin de babası olarak kabul edilir.

Not: Meşhur soygun sahnesi ile akıllara kazınan film.

…Reklam arası…5
Pulp Fiction(Ucuz Roman)-1994
Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve sayısız ünlü oyuncunun yer aldığı, her konuşmanın ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği bir başyapıt. Bir de Tarantino’nun kitlelerce tanındığı film de diyebiliriz.

Not: IMDB tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasında 5. sıradadır

4
Mou gaan dou(Kirli İşler)-2002
Hong Kong yapımı filmde Hong Kong’da polis ve çeteler arasında bitmeyen bir savaş anlatılıyor. Chan gayri resmi işler yapan bir gizli polistir, çetelerin içine sızmış ve bir miktar otorite sahibi olmuştur. Lau ise çetelerle gizli işler çeviren ve rütbe sahibi başarılı bir polistir. Hem polis şefi hem de çetenin lideri içlerinde olayları karşı tarafa ileten bir köstebek olduğunu bilmektedirler. Tek sorun bu köstebeğin kim olduğudur.

Not: Departed(Köstebek) filminin aynı senaryosuna sahiptir.

3
Cidade de Deus (Tanrıkent)-2002
Brezilya yapımı bir mafya filmi. Film, daha 10 yaşlarında soygunculukla geçinen bir grup çocuğun hikayesini 1960′lardan itibaren anlatıyor. Bir soygun sırasında cinayet işlemek zorunda kalan Rocket ve Ze adlı iki gencin 10 yıl sonra biraraya gelişinin öyküsü.

Not: Filmde oynayanlarin çoğu da o bölgenin fakir insanlarındandır ve hiçbiri oyunculuk eğitimi almamıştır.

2
Goodfellas (Sıkı Dostlar)-1990
goodfellas
Henry Hill, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adındaki iki gangsterle birlikte bir soygun düzenler. Jimmy ve Tommy, Henry’den başka soyguna karışan herkesi öldürür ve ardından mafyada hızlı bir yükselişe geçer. Gangster çetesi içinde hiyerarşik bir yapılanma vardır ve Henry bu durumu kendine yediremez.

Not: “Sıkı Dostlar”,2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

1
The Godfather(Baba)-1972
Tüm kategorilerin lideri. Mario Puzo’nun yazdığı romandan uyarlanan Al Pacino’nun başrolünü oynadığı “Baba” gangster filmlerinin de babası olarak kabul ediliyor. Filmde Newyork’ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesi anlatılıyor. God Father filminin Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından 1990 yılında kültürel ve tarihi bakımdan önemli filmler arasında  görülerek Ulusal Film Arşivinde saklanmasına karar verilmiştir.

Not: Bir Don Corleone repliği olan “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım”, sinema tarihinin en çok gönderme yapılan repliklerinden biri haline geldi.Amerikan Film Enstitüsü’nün 2005 yılında yaptığı bir ankette, en çok hatırlanan 2. replik seçildi.

 
 
 

En İyi 20 Mafya Filmi için 25 yorum var

Sen de fikrini söyle!

 1. say hello to my little friend

 2. “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım.” diyecek kelime yok. Teşekkürler, liste için. İzlemeye değer filmler…

 3. SCARFACE!

 4. hayatımda izlediğim en güzel filmlerden bitanesi godfadher dir herkese tavsiye ederim

 5. ARKADAŞLAR BU MAFİA FİLMERİNE DİYECEK YOK AMA BİRDE TÜRK YAPIMI BİR MAFİA FİLMİ VAR Kİ EN AZ BUNLAR KADAR KALİTELİ FİLMİN ADI UMUT SOKAĞI KADİR İNANIRIN CANLANDIRDIĞI ALİ SİLVAN ROLÜNÜ Bİ İZLEYİN DERİM

 6. arkadaş bu nasıl liste yahu ??? jean renonun hiçbir filmi yer almamış ki en guzel mafya filmleri onundur … leon nerde ? ölümsüz nerde ????

 7. kesinlikle mükemmel bir liste hepsini izledim….İçimde bir Al capone var artık :)

 8. aL pAcİnO scarface ve baba`Robert denıro sıkı dostlar,bu filmleri izledikçe kendimi dünyanın en ünlü gangsteri sanıyorum lütfen beni kurtarın yoksa dünyanın haracını yemeye niyetliyim :-)

 9. Hey scarface 2 american gangster 3. sırada olmalıydı…

 10. bu filmleri izledigimde altıpatları belime takıp mafya avına cıkıp en tepeye yükselip bir çöplükte ölmenin hayalını kuruyorum adamım…değil mi jack
  JACK: evet patron…bana olumsuz cümle kurulmasına dayanamıyorum
  :) )))))))))))))))))))))) Havaya girdim bile

 11. bunların hepsini izledim hepsi süper de,a bronx tale diye bir film var,bence izleyin izlemediyseniz..kesinlikle bu listede olmalıydı

 12. 20.sırada olan tom hanks’in filmi ilk beşin içinde olmalıydı bence

 13. The Mobsters(Suç İmparatorluğu)
  The Hoodlum(Gangsterler Diyarı)

  Bu Filmleride Tavsiye ederim.

 14. bence de leon olmalıydı.izlemenizi tavsiye ederim

 15. liste harika ama, bence BABA 2 filmide listede olmaliydi.

 16. BABA filmini izlerken cok etkileniyorum ve bazen kendimi. Michael Corleone gibi hissediyorum. Onun gibi konusmaya calisiyorum. Sizede oyle oluyor mu.

 17. Goodfellas (Sıkı Dostlar)-1990

  2. sıradaki uğur dündar değilmi ?

 18. evet o gercek Film afislerini koymamislar.

 19. mafia filmlerinin tartışmasız en iyi aktörü al pacino dur.filmde scarface dir.diğerleri sonra gelir.

 20. Scarface !!! Al Pacino

 21. Benim listem ;

  1. The Godfather
  2. The Godfather part 2
  3.Scarface
  4.The Departed
  5.Once Upon a Time in America

 22. Mafya filmi mi? Umut sokağı – Kadir inanır – mis gibi yurdum kokar . Topuğuna basılır ayakkabıların , kadırgada -İstanbulun en varoşundan
  en tepe yükselişin çirkin öyküsü. Hele o müzik var ki Oskarlık….. İzlemeyende birşeylerde eksik kalmıştır.

 23. iskoçyalıyı öldürmek izleyen pişman olmaz

 24. Robert De Niro – ONCE UPON A TIME AMERICA!!!

 25. Benim en sevdiğim Goodfellas’tır.Ray Liotta’nın parladığı film.GTA Vice City de Tommy Vercetti’nin seslendirmecisidir.