Eyl
14
2010

En İyi 10 Stephen King Romanı

Korku gerilim türünün en çok satan yazarlarından Stephen King’in en iyi 10 kitabını seçtik. Hak verirsiniz ki bu hiç de kolay olmadı. Mutlaka yorumlarınızı bekliyoruz.

10
The Dark Tower (Kara Kule) – 1982-2004
10
Stephen King tam 20 yılını Kara Kule kitabını yazmak için geçirmiş. Kitap aslında 7 ciltlik bir roman. Her seri, Stephen King’in diğer hikayeleriyle kıyısından köşesinden ilgili. Kitapta kısaca asil soydan gelen silahşör Roland’ın maceraları anlatılıyor.
9
The Green Mile (Yeşil Yol) – 2000
9
Kitabı okumayanlar, filminden hatırlarlar Yeşil Yol’u. Romanın başarısı kadar filmi de çok ses getirmişti.
8
Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı) – 1993
8
Kitabın konusu kısaca büyülü bir hayvan mezarlığının Creed ailesi üzerindeki etkisi. Creed ailesi bu mezarlıktaki ruhların gazabına uğramışlardı ve bunun da bir nedeni olmalıydı? Harika bir kitap ve yine aynı isimle sinemaya uyarlanmış harika bir film.
7
Christine – 1983
7
Buna bir aşk üçgeni öyküsü diyebilirsiniz sanırım. Arnie Cunningham, Leigh Cabot ve Christine tabii. Yalnız Christine’in Arnie’nin ilk aşkı olduğunu da anlamanızı isterim. Henüz yirmi ikisindeyim ve büyük deneyim sahibi bir erkek gibi konuşamam. Yine de bana kalırsa Christine, Arnie’nin tek, gerçek aşkıydı. Bu yüzden de bir felaket oldu… (Kitabın Girişinden)
6
Insomnia (Uykusuzluk) – 1994
6
Yaşadığınız dünyayı size sorgulatan bir kitap Uykusuzluk. Yaşlı bir adam olan Ralph Roberts’ın karısı öldükten sonra yaşamaya başladığı uykusuzluğu anlatıyor. Uyumadan gördüğü halüsünasyonlar sonucunda hangi yaşadığının gerçek hangisinin halüsünasyon olduğunu farkedemeyecek bir hale geliyor.
…Reklam arası…5
Cujo (Kujo) – 1981
5
Kujo iri cüssesine rağmen uysal, akıllı ve sevilen bir köpektir O da diğer köpekler gibi insanlara sadakatla bağlıdır.
Ne var ki beklenmedik bir biçimde bir yarasa tarafından ısırılır.
Artık ne Kujo bildik bir köpektir ne de hayat bildik bir şekilde devam edecektir.
4
Misery (Sadist) – 1987
4
Gerçekten etkileyici bir roman. Romanda ana karakterimiz hayranı olduğu yazarı bir trafik kazasından kurtarır ve onun yaralarını sarar. Oysa kurtarmasının bir nedeni vardır. Bunun karşılığında yazardan çok özel bir roman yazmasını ister. Yazarın yazmamak gibi bir şansı yoktur.
3
Carrie (Göz) – 1974
3
Yazarın ilk romanı. Bazı eleştirmenler Stephen King’in kitapta çok fazla betimleme kullandığını söylüyorlar. Bu eleştirilere rağmen Carrie gerçekten ürkütücü ve etkileyici bir roman.
2
It (O) – 1986
2
Yıllar önce çocukluk kabuslarına giren “o” tüm kötülükleriyle geri dönmüştü. “O”nu yok etmeleri için korkularını yenmeleri ve birlikte hareket etmeleri gerekiyordu. Ama bu hiç de kolay değildi, çünkü “o” şeytanın kendisiydi.
1
The Stand (Mahşer) – 1978
1.
Alacakaranlıkta ağır ağır ilerleyen eski model Chevrolet, karabasan ve ölüm saçan Pandora’nın kutusuna benziyordu. İlerde Bill Hapscomb’un benzin istasyonunun ışıkları parlıyordu. Kısa süre sonra kutu açılacak ve ölüm dansı başlayacaktı.
 
 
 

En İyi 10 Stephen King Romanı için 6 yorum var

Sen de fikrini söyle!

  1. ii işime yaradıı saoll

  2. bu kitapların hepsi muhteşem…..

  3. bence güzel bir liste olmuş. yanlız kara kule serisinden karakule 4 büyücü ve cam küre onu ayırmak lazım en iyi kitabı kesinlikle o dur. son kitabı kubbenin altında bence harika bir kitap burada maça kızı ve kemik torbasını göremedim onların olması gerekiyor kesinlikle. ilk sırada mahşeri gördüm iyi bir tespit olmuş paylaşım için teşekkür ederim

  4. Çağrı da mutlaka olmalıydı bence.

  5. Mahşer ve göz kesinlikle doğru tercih listedeki bütün kitaplar harika ama evet Kubbe’nin Altında da mükemmel bir kitap ve benim en etkilendigim cep isimli romanı da olmalıydı hatta bence en iyi 10 cok az :)

  6. öldüren sis,1408 bu romanlarda muhteşem ama liste çok güzel