Ağu
16
2010

En Başarılı 10 Hükümdar

1200 yıllık Dünya tarihinin en başarılı 10 hükümdarı… Hükümdarlar , başarıları ve imparatorlukları ile ilgili kısa bilgiler listemizde…

10
Sultan Murad
10
Fatih’in babası II. Murat. İmparatorluğu devraldığında devlet yaralarını halen saramamıştı.Sultan Murad uyguladığı siyasetle, saltanat suresince İmparatorluğu eskisinden çok daha güçlü bir konuma getirdi. Hükümdarlığı süresince 2 haçlı sefer gerçekleştirdi. 2 seferi de kazandı.Ünlü tarihçi Grenard da Murad için şöyle diyor: “1. Murad, Osmanlı imparatorluğunun mimarı ise, 2. Murad da, İmparatorluğun ikinci banisidir (kurucusudur).”
9
Orhan Gazi
9
Osmanlı devleti Orhan Gazi devrinde kurumlaşıp, dünya devletleri arasındaki yerini almıştır. Orhan Gazi başarıları kadar iyilikseverliği ile de tarihte adından bahsettiriyor. Orhan Gazi’nin  fethettiği yerlerdeki fakirlere kendi eliyle yardım ettiği kayıtlarda yer alıyor.
8
Sultan Arpaslan
8
Sultan Arplaslan imparatorluğu devraldığında,Selçuklular iyi bir durumdaydı. Sultan Arpaslan ise durumu daha da iyiye götürdü. Onun döneminde Selçukluları yenebilecek bir güç dünya’da bulunmuyordu.
7
Sultan Tuğrul
7
Selçuklu Devletinde bozulan düzen ve nizamı düzeltti. Sonra birbirinden başarılı fetihlere imzasını attı. 1040 yılında Gaznelilerle yaptığı Dandanakan savaşını kazanarak Selçukluların üstünlüğünü sağladı. Tuğrul Bey’in o dönem sufilerle yakınlaştığı söyleniyor.
6
Satuk Buğra Han
6
İlk Müslüman Türk devleti olan Karahanlıların hükümdarıydı. Ondan önce Karahanlılar devleti sıradan bir devletken,Satuk Buğra Han sayesinde devlet çok güçlenmiştir.
…Reklam arası…5
Gazneli Mahmut
5
Kurduğu devlet olan Gazneye adını veren büyük bir hükümdardır.Gazneli devleti onu devrinde dünyanın en güçlü devleti konumuna ulaşmıştır. Kendisinden önce, Karahanlılar devletinde olan dünyanın bir numaralı devleti unvanını, Gazneli Mahmud ele geçirmiş; ordusu da dünyanın en büyük ordusu olmuştur.
4
Murat Hüdavendigar
4
Osmanlı Devleti’nin 3. padişahıydı. Osmanlı onun devrinde imparatorluk olmuş, çağının tek süper gücü konumuna gelmiştir. Sultan Murat, saltanatı süresince 37 savaşa katılmış, hepsinden de zaferle ayrılmıştır.
3
Osman Gazi
3
Ünlü Osman Bey…Tarihin en büyük İmparatorluğu olan Osmanlı devleti’nin kurucusu. Aynı zamanda da çok önemli bir kişiliğe sahipti. Devletin kurulum aşamasında bile devlet hazinesinden hiç maaş almayan liderin geçimini babasından kalan sürülerin geliri ile sağladığı biliniyor.
2
Yavuz Sultan Selim
2
Yavuz Sultan Selim tarihin en önemli liderlerinden biridir. Sert kişiliği,kimsenin gözünün yaşına bakmayışı onu korkulan ve çekinilen bir lider yapmıştır.Asya ve Afrika’daki fetihleri Osmanlı’yı gerçek bir imparatorluk devleti haline getirmiştir.
1
Fatih Sultan Mehmet
1
Fatih Sultan Mehmet tarihin tartışmasız en başarılı hükümdarı… Fatihin Bizans’ın fethi ile başlayan başarıları zamanla öyle bir duruma geldi ki tüm dünya Fatih Sultan Mehmet’e hayranlık duymaya başladı. Aslında Fatih Sultan Mehmet’in saltanatı, diğer dünya hükümdarlarının sonu olmuştur.
 
 
 

En Başarılı 10 Hükümdar için 40 yorum var

Sen de fikrini söyle!

 1. Kanuni nerde kanuni? Kanunisiz boyle bir liste dusunemiyorum.

 2. hani cengiz han .hani kanuni.hani metehan.hani mukan kaan.hani juliyo jesar.hani melikşah.hani iskender

 3. onluk sistem ile metehan nerede ?

 4. Kanuni Sultan Süleyman han nerde

 5. Kanuni Sultan Süleyman han nerde==

 6. yavuz 1 sırada olması gerekirdi

 7. 2. ABDULHAMİT BENCE OSMANLI DEVLETİNİN EN BAŞARILI KOMTANLARINDAN YIKILMA DÖNEMİNİ ONDAN DAHA İYİ İDARE EDECEK BİRİ OLMASA GEREK

 8. İlk 10′u felan bilmemde ilk 3 daima

  1.Fatih
  2.Yavuz
  3.Kanuni dir :)

 9. beyler hiç hiç tartışılmaz dünyanın en büyük hükümdarı CENGİZ HAN çünkü küçük bir çocuk ken babası suikasa uğrar ve yanlızkalır hata 20 yaşına kadar köle olur ve son ra kaçar ve obasını geri alır ve onunlada kalmaz bozkır ın en büyük hakanı olur ve dünyanın hemen hemen tamamını fet eder ve bu gün onun sadece boş arazi fet etiğini ittia eden lerimiz var lakin unut mayın ki 1milyon orduyasahip olan ve dünyaya hükme den pers imparotorluğunu yıkar ve birçok imporotorluğu da fet eti

 10. Cengiz han putperesttir

 11. 1 kanuni 2 fatih 3 tanrının kamçısı attila

 12. osmanlı devletinin en başarılı padişahı sayın 2.abdulhamit handır.okullarda öğretilen tarihinde hiçbir gerçekle alakası yoktur.

 13. burda bir kere hani cengiz han,mete,atilla,iskender ve en önemlisi kanuni…

 14. büyük iskender nerde? (pers imp. nu iskender tarihe gömer)

 15. Cengiz Han Moğoldur türk değildir.Büyük iskender ise makedonya prensidir. Cengiz han avrupaya kadar gelmiş ama büyük bir kıyım ve tarihi yok etmiştir.

 16. BENCE EN GÜÇLÜSÜ KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAN

 17. mete han bilge kagan ilteriş han ben böle bi liste yapsam osmanlıdan önceki liderleri koyardım.

 18. Arkadaşlar bence sıralamalar doğru fakat sadece 3. sırada Kanuni Sultan Süleyman olmazdı çünkü devletı en buyuk hale getıren oydu doğru ama devletı en cok kuculten de o idi !

 19. KANUNİ SULTAN SÜLEYMANSIZ LİSTEYE DAHİ BAKMAMM..

 20. BEMCE SULTAN SÜLEYMAN VE FATİH MEHMED HARİKALARRRRRRRRRRRRRRRRRRR.
  DESTUR SULTAN SÜLEYMAN HAN HAZRETLERİ =)

 21. bakın ben çok araştırdım.Tarih hayatımdaki en çok sevdiğim şeylerden biri. Tarihi ğrenmeye başlamamın sebebi kendimin cengiz han soyundan gelmiş olduğumu vede cengiz hanın dedesinden bana kadar gelenleri bilmem. Burada çıkanlar sadee osmanlı selçuklu vs. hükümdarları. Tarihe sürekli taraflı bir gözle bakılmamalı. Bence orhan gazi sultan murad gibi hükümdarlar yazılacağına cengiz han,Timur, İskender,Selahaddin eyyübi,Attila,Metehan,Babür,Napolyon,Atatürk,Mahatma gandi,Abraham linkoln,Fatih sultan mehmet,Baybars gibi yöneticilerin yazılması gerekiyor. Çünkü tarih ne olursa olsun sadece Türklerden oluşmuyor. Bir hükümdara iyi diyebilmek için sadece müslüman olması gerekmez. Bir hükümdarı yorumlamak için onun dünü inancına veyahut türk olup olmadığına bakılmamalı. Onun halkını nasıl yönettiğine, hayatı boyunca nasıl zorluklarla karşılaştığına bakılmalı. Belki cengiz han binlerce müslüman katletmiş olabilir. Ama sizce durduk yeremi katletti ? Harezm lilerde cengiz hanın gönderdiği yüzlerce tüccarı öldürüp mallarını çalmadılarmı. Bu nasıl bi müslümanlık. Ondan sonrada cengiz hanın müslümanları barışa ikna etmek için gönderdiği vede zor günlerinde cengiz hana yardım eden elçisi cen hai yi hunharca katletmedimi. Sizce Muhammed şah moğol istilasına uğrayıp ülkesinin yok olmasını ardındanda bilmem kaç yüz kişiyle ıssız bi aaya kaçıp orada yalnız başına ölmeyi hak etmedimi. Lütfen tarihe taraflı bi bakış açısıyla bakmayın. Bi hükümdara barbar derken diğerine kahraman demeden önce doğru kaynaklardan araştırma yapmayı deneyin. Bu arada cengiz han putperest değildi. O gök tengri inancına inanıyordu. Yani oda gökyüzünde tek bir tanrı olduğunu biliyordu. Ayrıca hunlarda aynı inanca inanıyordu. Belki farklı birkaç şey olsada sonuşta dinleri birbirlerine yakındı. Ozaman türk kabul edilen hunlar da Türk kabul edilmeyen moğollar gibi putperestti öyle değilmi. Lütfen bir daha araştırma yapmadan yorum yapıp başkalarınada yalnış bilgi vermeyin.

 22. KANUNU SULTAN SÜLEYMAN NERDE ONSUZ LİSTE LİSTE DAHİ DEGİL…

 23. bazı haysiyetsizler facebook sayfalarından kanuni sultan süleyman han ımızın hakkında yersiz atıp tutuyor, rabbim dillerine felç getirir inşaallah…

 24. baha cengiz han putperes değil yarı müslüman

 25. nerde cengiz han nerde attila han nerde metehan nerde oğuzhan nerde bilge kağan.

 26. hani nerede kanuni sultan süleyman metehan cengizhan melikşah atatürk muhammed mustafa(s.a.v) bilge kağan gazneli mahmut atilla allahın arslanı ve kılıcı hz ali jül sezar teoman büyük isken der 2. kılıç arslan orhangazi ne yapmışki insan atarda biraz usturuklu atar

 27. salak bir liste, fsm tarihin en büyüğümüşmüş…. bunu yazan hayatında atilla’yı, timur’u büyük iskenderi, cengiz hanı falan hiç duymadı heralde…

 28. Kanuni Sultan Süleyman televizyonlarda izlediklerinizden çok farklı.Eğer en başarılı Türk hükümdarları yazacaksak Kanunisiz liste düşünülemez.

 29. arkadaşlar yabancıları anlatsa başında büyük iskender olurdı kanuni bile istanbulu alamazdı o yüden yok yavuz sulan selim in olması ise o küpe şöyle demiştir bende allahın kölesiyim demiştir en azından biraz bir sebep :D aynı zamanda müslümanlarla savaşmıştır askerler hep allahım bizi affet müslüma müslümana zarar verecek diyorlardı büyük iskender den sonra III. kral darius gelmeli ahemiş döneminin son imparatorudur

 30. Türkçülüğünüz batsın e mi? Nedir bu Türk Hükümdar sevgisi bu Dünya’da Türkler’den iyi hükümdar ya da lider yok mu? Var. Ben sayayım isterseniz, buyrun:
  -Büyük İskender
  -General Franco
  -General Guderian
  -Napolyon Bonapart
  -Julius Cesar
  -Mahatma Gandhi
  -Winston Churchill
  -Abe Lincoln
  -Martin Luther King
  -Nelson Mandela
  -Franklin Rosevelt
  -George Washington
  Artık şu ülkücülüğü yenelim ve sahte tarihimizin gerçeklerini tüm Dünya’ya yayalım mesela:
  -Fatih Sultan Mehmed gemilerini karadan yürütmedi.
  -Ulubatlı Hasan isminde biri hiç var olmadı.
  -Kanuni Sultan Sülüman başarılı bir padişah değildi sadece babasından kalan parayı yiyerek sefer yaptı ve adam oldu.
  -Padişahlarımız hiçbir zaman 10 kaplan gücünde olmadı (Ülkücü tarih yazıyor bunları)
  -Padişahlarımız kendi şehvet düşkünlüklerini doyurmak için Fethettikleri yerlerden güzel kızlarla (bazen zorla) birlikte olmayı pas geçmedi. Örnek : Vahdeddin’in 40 a yakın çocuğu vardı.
  Ve daha bilmediğim fakat varlığından emin olduğum bir sürü Ülkücü palavra. Eğer bir hükümüdar sadece türk olduğu için seviliyorsa bu bizi ırkçı yapmaz mı? Biraz daha ilerlersek anti-semitizm ve faşizme kadar gider işte o zaman Tarihte adı kötü bir şekilde anılan ve milyarların nefret ettiği Adolf Hitler’den ne farkımız kalır? ama hala okullarımızda çocuklarımıza (Ben de dahil) ‘Varlığım Türk Varlığına Armağan olsun’ deniliyor. Bu ne demek, vücuduma bomba bağlayıp beni Yunan elçiliğinin önünde patlatın mı demek? Eğer istediğiniz bu ise önden buyurun fakat ben ölene kadar bu ön yargıyı kırmaya çalışacağım.

 31. bence Sultan Alparslan üçüncü sırada olmalı

 32. 1.KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAN 2.FATİH SULTAN MEHMED 3.IV MEHMED

 33. ilk üç bence
  1.osman bey
  2. fatih sultan süleyman
  3.kanuni
  aslında osman bey kurmasaydı osmanlıyı bunların hiçbiri büyük padişah olamazdı en başta “osman bey” olmalı

 34. cem bey yazdığına dikkat et ve öyle konuş 1.fatih 2.kanuni 3.yavuz 4.cengizhan 5.napolyon 6.iskender
  ben gerisini bilmem.Bize kalleşlik yaban elin gavuru general franco yok oranca buranco ları yarızıyosunuz bir tarihimizi beğenmiyosunuz yazıkalr olsun tarihini inkar edenlere atalarımız bilseydi böyle nankör bir nesil olacağımızı hiç uğraşmaz vatikan kadar bir toprağı bırakır buyrun yaşayın derdi çok merak ediyorum general francomu kurtarcak fatihin istanbulu alım Hz.Muhammed s.a.v övgüsüne mazhar olmasını çekemeyenler yorum atmasınlar yavuzun korku saldığını bilemyenler konusmasınlar kanuni elbet hataları büyük hataları oldu birçok toprağı aldı ve devletide batırdı ama yinede laf söylenmez napolyon aldığı zaferlerle fransayı göklere aldığı mağlubiyetlerle yerindibine soktu atasını tanımayan it peşinde gezer sözüm buakdar yeterli olmuştur umarım…

 35. Bence yavuz sultan selimin fatih sultan selimden önce gelmesi gerekirdi tabiki peygamber efendimizin mujdeledigi bir komutandi lakin kardeş katlinin fetvasini yasalasmasini ilk yapan da oydu kişisel fikirimdir arkadasin biri kanuni nerde demiş kanuni doğusuyla batisiyla Bariş içinde agzina kadar dolu osmanli hazinesiyle ( ilk ve son bu) tahta geçmiştir birakinda olsun okadari… Tarihi dizilerden değil elimden geldiği kadar okuyarak dogru kaynaklardan okumaya calisarak öğrenmeye ugrasiyorum amma ve lakin bu şehzade mustafa olayi sanki gozumun önünde yasanmis gibi içimi yakiyor akabinde şehzade beyazitin idami selim gibi bir şehzadenin tahta geçmesi çok aci tek bir kez bile askerleriyle sefere cikmamis bir padişah bana gore ozaman kadarki osmanlinin padisahlari arasında … Ennn ne diyim bilemiyorum yani küfür vs değil sadece asagilayici konuşmak istemiyorum herkeze saygilar

 36. kanuni nerede

 37. Sultan SULEYMAN KANUNI iki oglunu öldurmüş ve en zayif oglunu(Sultan ikinci Selim) tahta gecirmişdir.Hatta Azerbaycan Safevi devletini hiç bir zaman kazanamamiştir.Benim siralamam ise boyle:1)Makedonyali Buyuk Iskender 2)Atilla 3)Fatih Sultan Mehmet 4)Mete Han 5)Yavuz Sultan Selim 6)Çingiz Han 7)Sultan Mahmut Gazneli 8)Kanuni Sultan Suleyman 9)Şah Ismail Safevi 10)Emir Teymur.

 38. arkadaşlar hz süleyma oğuz kağan buhtunnasır nemrud firavun alpertunga bunlar nerde

 39. bu liste hiç doğru ve gerçekçi değil arkadaş dünya tarihi demişsin nerde cengiz han nerde iskender nerde timur nerde hannibal nerde attila nerde metehan nerde sezar bu sıralamanın hiç bir gerçekliği yoktur

 40. julius caesar ,george w. nerede?