Mar
22
2011

Dünya’nın En Güvenilir Ülkeleri

Bu ülkelerde başınıza birşey gelme olasılığı oldukça düşük. Mesela Japonya’da cüzdanınızı , bisikletinizin üstünde bıraksanız bile kimse oralı bile olmuyor, sonra sanki onu evinizin koltuğuna koymuş gibi unutuğunuz yerden alabiliyorsunuz. Asya’da Bhutan adında bir ülke var ve bu ülkeye “Masallar Ülkesi” deniyor. Dünya’nın En Güvenilir 10 Ülkesi Listemizde …

10-Avusturya

Avusturya’daki suç oranlarının düşük olması yüksek eğitim ve yüksek demokrasiden kaynalanıyor.

9- İsveç

Dünya’daki en güvenilir 10 ülkesinden biri olan İsveç’te her nekadar intihar oranları yüksek olsa da , ruh sağlığınızı bozabilir ama birşeyinizi çaldırmazsınız8- Bhutan

Güney Asya’da küçücük bir ülke… Buraya “Masallar Ülkesi” deniyor. Bhutan’a masallar ülkesi denilmesinin nedeni , ülkedeki herkesin çok zengin olmasından falan da değil üstelik. Bu ülkeyi güvenli kılan ve onu masallar ülkesi yapan  onların güçlü budist inançları. Onlar için en önemli şey sevgi, saygı ve mutluluk. Burada mutlu insanlar yaşıyor!
7-Avustralya

Güney Yarım kürede bulunan Avustralya’da suç oranları oldukça düşük. Burada kendinizi korumanız gereken şey insanların aksine , doğada karşınıza çıkabilecek tehlikeli hayvanlar alemi.

6-İsviçre

İsviçre’nin en çok neyi meşhurdur. 1- Çikolatası 2- Saatleri… Herhalde bu yüzdendir ki İsviçreliler saate takmış durumdadırlar. Dolayısı ile de dakikliğe ve düzene inanılmaz önem verirler. İsviçre’nin temizliğinin de Singapur’dan geri kalır bir yanı yoktur, yerde bir çöp bile bulamazsınız. Yaşlı kadınlar sokaklarda bisikletle gezerler. Suç oranlarını yükselten İsviçreye okumak  ya da çalışmak için giden turistlerin yükselttiği düşünülüyor.

5- Singapur

Singapur yemyeşil, düzenli ve tertemiz bir yer. Yere çöp atan yok. Hani bir laf vardır : Y”ere bal dök yala diye” işte bu söz tam da bu ülke için söylenmiş.  Singapur’da suç oranları çok çok düşük. Zaten refah seviyeleri çok yüksek. Singapur’da adım başı büyük alışveriş merkezleri var. Dünya’nın hangi yerinde aynı cadde üzerinde 3 Gucci, 3 Armani, 2 Louis Vuitton mağazası bulabilirsiniz?  Cevap: Singapur’da Zaten ne gerek var değil mi?? Demekki varmış. Singapurlular okadar zenginler ki , başkalarının paralarını çalmaya gerek duymuyorlar.

4-Kanada

Parlemento’da en yüksek kadının olduğu ülke. Amerika ile karşılaştırıldığında refah seviyesi çok daha yüksek. Kanada’da dünya’nın en güvenilir 10 ülkesinden biri.


3- Japonya

Başlıkta da belirttiğim gibi Japonlar çok saygılı ve çok çalışkan bir millet. Kimse kimsenin umrunda değil. Özgürlüğünüzü kısıtlayan tek şey, diğerinin özgürlüğünü kısıtlamanız . Onun dışında size kimse karışmaz. Tertemiz caddeleri, güzel yemekleri ile yüksek teknolojisiyle Japonya , dünya’da suç oaranlarının en düşük olduğu ülkelerden biri.


2- İzlanda

Dünya’da yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden biri. Ama suç oranlarında herhangi bir yükseliş görülmemiş. Bunun nedeni de yüksek eğitim düzeyinden kaynaklandığı düşünülüyor.

1- Yeni Zellanda

Batı dünyasında suç oranının en düşük olduğu ülkelerden biri. Muhteşem doğası, arkadaş canlısı insanlarıyla bir masal ülkesi.Bonus: Dubai

Ortadoğu’nun ortasında bir cennet olan Dubaiyi atlamak ona haksızlık olurdu… Evet belki yapay bir cennet. Ancak dünya’nın en zengin insanlarının yaşadığı bu ülkede otobüs duraklarında bile klimaların olduğunu düşünürsek , zaten burada nasıl bir suç oranından bahsedebiliriz ki ?!


 
 
 

Dünya’nın En Güvenilir Ülkeleri için 14 yorum var

Sen de fikrini söyle!

 1. Şu Yeni Zelandayı hep duyuyuyoruz bir ara gitmek lazım

 2. Ay.. o kadar güzel anlatmışsınız ki…Tam demokrasi ve eğitim bizim de hedefimiz olmalı…

 3. Listemiz’de neden Norveç yok :) Norveç ‘in mahkumlarında bile internet ve laptop var iken Türkiye’de interneti yok etme çalışmaları başlamış..

  Ne kadar kısıtlarsan o kadar kısıtlanırsın. Ne kadar özgürlüğü seçersen o kadar özgür olursun. Bu her türlü birim için geçerlidir.

 4. Benden de bonus: Finlandiya =)

 5. çok şaçma Korenin kesinlikle listede yer alması gerekirdi.

 6. Guney Kore listede yok gercekten.Yalan

 7. öyle bir ülkenin vatandaşı olmak isterdim

 8. Sadece hırsızlığı baz alarak yapılmış bir araştırma,saçmalık

 9. isveçin yapılan araştırmalara göre suç oranı en yüksek ülke olduğunu biliyormuydunuz

 10. yeni zellandaya göç ediyorum. bunu okumam da yararıma oldu. yarın uçağım gidiyor vallaha;))

 11. Dubai ülke değil

 12. Admin Hemşehrim Türkiye nirde? Bonus iki olarakta o ülkeyi eklermiyiz? :) ) Teşekkürler…

 13. bune lööööööööööööööööööööööööö

 14. çok güzelll dubai