May
9
2011

Beden Diliniz Ne Anlatıyor

Araştırmalara göre iletişimde kullanılan kelimelerin etkisi  %10,  ses tonunun etkisi  %30ve beden dilinin etkisi %60 oranında etkili olmaktadır. Yani çevremizle iletişim kurarken en fazla beden dilimizi kullanıyoruz. Öyleyse  “Önemli olan ne söylediğiniz değil , nasıl söylediğinizdir”

10
Kafanız Yana Doğru Eğiliyorsa
Kafa bir yana doğru eğildiğinde;bu kişinin anlatılan konu ile ilgilenmeye başladığı anlamına gelir. Hayvanlar kadar insanların da bir şeyle ilgilenmeye başladıklarında başlarını yana eğdiklerini ilk fark edenlerden biri Charles Darwin´di.Başı hafif yana yatırmak sevecen görünmenin ve ilgi duymanın göstergesidir. Genellikle aşıklar birbirleriyle konuşurken bu hareketi yaparlar. Başın sürekli yere dönük olması ise düşüncelere dalma göstergesidir.
9
Her İki El de Başın Arkasında Duruş
Bu hareket muhasebeci, avukat, satış müdürü, banka müdürü gibi mesleklerden olan veya kendilerine güvenli veya bir konuda kendilerini baskın ya da üstün hisseden kişilere özgü bir harekettir.
8
Boyun – Kafa Kaşıma
Bu durumda yazı yazarken kullanılan elin işaret parmağı kulak memesinin altını veya boynun yan tarafını kaşır. Bu hareket bir tür şüphe veya emin olmama işareti. Kıyafetlerinin üzerinden hayali toz, parçaları toplamak da bu hareketlerden biridir.
7
Parmak Çıtlatma
Parmak çıtlatma olayı çoğu kez karşısındakinin dikatini dağıtan ve bir süre sonra sinir bozan bir harekettir. Pekii bir insan neden parmak çıtlatır? Bunun nedeni o kişinin otorite kurma isteği yüzünden yapılır.
6
Saçlarla Oynama
Genellikle toplumumuzda kadınlar daha çok saçlarıyla oynuyor. Bunun nedeni kendine güvensizlik ve güvende hissetmemek anlamı taşıyor.
…Reklam arası…5
Tırnak Yeme
Parmak hareketleri (Tırnak yeme hareketi , parmakları kenetlemek , parmakları masaya vurarak ritmik hareketler oluşturmak) Tırnak yemek endişe ve tedirginliğin en bariz göstergesidir.Parmakları kenetlemek olumsuz ruh hali belirtisidir.Ritmik parmak hareketleri ise sıkılma belirtisidir.
4
Kolları Kavuşturmak
Kolları kilitleme yani kolları birbirine dolama hareketinin nedeni  kendini çevreye kapatmak , rahatsız edilmemeyi istemek ve iç dünyaya dalmak olarak anlaşılabilir.
3
Avuç Gösterme Hareketi
Açık avuç gerçek, dürüstlük, sadakat ve teslimiyetle bağdaştırılmıştır. İnsanlar iki temel avuç konumunu kullanırlar. Birincisinde avuç yukarı dönüktür ve yiyecek veya para dilenen dilencinin tipik hareketidir. Bu hareket içtenlik, samimiyet göstergesidir.İkinci harekette ise avuç sanki bir şeyi tutuyor veya kısıtlıyormuşçasına aşağıya dönüktür. Avuç aşağı doğru çevrildiğinde anında daha otoriter olursunuz.
2
Kemer veya Ceplere Sokulmuş Başparmaklar
Kemer veya ceplere sokulmuş başparmaklar cinsel olarak saldırgan bir tavrı göstermek için kullanılan harekettir.  Kollar hazır olma konumuna geçer ve eller de jenital bölgeyi vurgulayarak ana gösterge görevini yapar. Erkekler bu hareketi bölgelerini belirlemek veya diğer erkeklere korkmadıklarını göstermek için kullanırlar.
1
Göz Teması- Gözbebeklerinin Büyümesi
Gözler asla yalan söylemez. Birinin size aşık olup olmadığını onun gözbebeklerine bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Heyecan , şaşırma ve aşırı sevgi durumlarında gözbebekleri büyür. Bunun tek istisnası şudur : Karanlık ortama aniden girince de gözbebekleri büyür. Dünyadaki poker ustaları karşılarındaki oyuncunun gözbebeklerinin durumuna bakarak ellerindeki kartlarını oynarlar.
 
 
 

Beden Diliniz Ne Anlatıyor için 4 yorum var

Sen de fikrini söyle!

  1. Bencede konuşmalarda gözler ve yüz mimikleri çok önemli…

  2. Bazı insanlar yalan söylemede o kadar ustalaşmış ki(bilhassa erkekler)hiç anlaşılmıyor::))

  3. Beden dili bazen sözcüklerden çok daha fazla şey anlatıyor.. Bir de gözlerin birşey dinlerken sağa veya sola bakma olayı var. İnsanlar unuttuğu bir şeyi hatırlamaya çalışırken göz bebeği tam sola bakar. Hayal
    kurduğu zaman ise sol üste bakar. Kafasında bir şeyler tasarlayan kişi gözlerini sağ üste
    doğru yöneltir. Pişmanlık duyan kişilerin gözlerini yere doğru kaydırdığı görülür.

  4. Gözlerin olayı beden dili’ne değil NLP ye kalıyor arkadaşlar .Ayrıca beden dili BAZEN sözcüklerden çok daha fazla diye bir şey yok HER ZAMAN sözcüklerden daha çok anlam katar iletişime :D En profesyonel yalancı bile normal hareketlerinin dışına mutlaka çıkacaktır bir çok BAYAN arkadaşımda bilhassa çıktılar yalan her insanda ve her yerde var :D